Użytkowanie LiPo

Bezpieczne użytkowanie akumulatorów LiPo

Nieprawidłowe obchodzenie się z akumulatorami litowo-polimerowymi może doprowadzić do eksplozji, spowodować pożar, a także zatrucie gazami toksycznymi. Ponieważ nie możemy bezpośrednio kontrolować poprawnej obsługi akumulatorów LiPo, nie ponosimy żadnej odpowiedzialności za szkody w związku z tym powstałe.

  1. Akumulatory ładować zawsze w ognioodpornym pojemniku dzięki czemu w przypadku zapalenia się baterii nie doprowadzi to do rozprzestrzenienia się ognia. Baterii należy używać tylko do zdalnego sterowania modeli samolotów, statków i pojazdów samochodowych. Przechowywać baterie zawsze w suchym i ciemnym miejscu, w temperaturze pokojowej. Nigdy nie należy wystawiać ich na bezpośrednie działanie promieni słonecznych lub wysokich temperatur. Akumulatory LiPo należy przechowywać z dala od dzieci i nieupoważnionych osób.
  2. Używać tylko ładowarek odpowiednich do ładowania akumulatorów litowo-polimerowych.
  3. W procesie ładowania zalecane jest stosowanie balansera, który to monitoruje napięcie na każdej celi i wyrównuje napięcie w całym pakiecie. Balanser zabezpiecza pojedyncze cele przed szkodliwym dla nich przeładowaniem i niedoładowaniem. Nawet niewielkie przeładowanie (max napiecie 4,2V /1celę) może doprowadzić do ich uszkodzenia.
  4. Zawsze nadzorować proces ładowania.
  5. Zawsze przestrzegać nadrukowane na każdej baterii informacje zawierające ilość cel , dopuszczalny prąd ciągły i chwilowy rozładowania (np.30C/60C), dopuszczalny prąd ładowania (akumulatory SLS do 4C).
  6. Akumulatory pod obciążeniem nigdy nie rozładowywać poniżej napięcia 3,3V na jedną celę, a bez obciążenia poniżej 3,75V na jedną celę.
    UWAGA: akumulatory SLS ze względu na swoją dużą wydajność utrzymują stabilny, wysoki poziom napięcia aż do końca pojemności (patrz wyniki testów i opinie Gerda Giese).
  7. Jeżeli LiPo nie jest wykorzystywany przez dłuższy czas nie przechowywać go - W ŻADNYM PRZYPADKU - w pełni naładowanym, ale około 3,8V na ogniwo
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl